Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

kgw1m
Założycielką Koła Gospodyń Wiejskich i pierwszą przewodniczącą była pani Irena Samsel. Funkcje tę pełniła przez rok. W 1948 roku obowiązki te przejęła pani Sabina Feller i pełniła je do roku 1961. Był to okres ciężkiej pracy społecznej na rzecz poprawy warunków rodziny wiejskiej.

Dynamicznie rozwija się działalność organizacji pod przewodnictwem kolejnej przewodniczącej pani Stanisławy Pakul. Koło przejawiało bardzo różnorodną i aktywną działalność. Organizowane były różne konkursy, pokazy, kursy szycia, gotowania i pieczenia. W okresie prac żniwnych organizowano tzw. „dziedzińce”.

Przemiany ustrojowe i ekonomiczno – gospodarcze w listopadzie 1980 roku, spowodowały również zmiany w pracy Koła. Nową przewodniczącą została pani Krystyna Leszczyńska. Prowadzono nadal spotkania z różnych okazji. Organizowano akademie z okazji „Roku pokoju”, „40 – lecia powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy”. W okresie działalności Koła zawiązano zespół folklorystyczny, który uświetniał wszelkie uroczystości .

kgw2mW 1998 roku nową przewodniczącą zostaje pani Anna Rybicka. Koło aktywnie uczestniczy w życiu wsi. Jest współorganizatorem festynów, dożynek, wspomaga finansowo szkołę. W 1997 roku organizuje wielką zbiórkę pieniędzy dla powodzian.

Mówiąc o Kole Gospodyń Wiejskich w Grzędzicach, o jego dobrych tradycjach należy pamiętać o zasługach wszystkich kolejnych przewodniczących, ale także należy wymienić takie nazwiska jak: Wiesława Puszkarska, Stanisława Kamińska, Eleonora Pokrzywniak, Irena Przybylska, Anna Przybyszewska, Irena Czernicka, Barbara Wyszomirska.